Gigs 1968

A selective, but fairly exhaustive list of who played where and when in Bournemouth and the surrounding area in 1968

The list is prefixed with a brief summary of some of the artists who made an impression in the UK music charts that year

1968 was the year that the Top Twenty started to be an anachronism as it failed to reflect what was going on musically in the country. Psychedelia, hard rock, blues boomers and underground bands were springing up like mushrooms while Louis Armstrong, Des O’Connor, Englebert Humperdink, Tom Jones, Hugo Montenegro, Cliff Richard, Leapy Lee and Esther & Abi Ofarim lauded it in the charts with big selling singles. While the Crazy World of Arthur Brown, Julie Driscol and the Brian Auger Trinity, Joe Cocker, Status Quo and the Jimi Hendrix Experience offered something different, pop was still king. New artists to crack the top ten also included The Love Affair, Mary Hopkin, The Equals, Amen Corner, Don Partridge, Honeybus and Cupids Inspiration. America weighed in with Tommy James and the Shondells, 1910 Fruitgum Company, Gary Pucket and the Union Gap, Canned Heat, John Fred and His Playboy Band, Bobby Goldsboro, the Ohio Express and the soul of Otis Redding, Sly and the Family Stone and the Four Tops.

January

Friday 5th January: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Penny Peeps ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Friday 5th January: Nathan’s Wave White Buck, Burley

Saturday 6th January: Lloyd Alexander’s Blues Band + The Breakthru The Ritz

Saturday 6th January: Sinnermen and Sara + The Bourbon Street Six YMCA

Saturday 6th January: Skip Bifferty + Nathan’s Wave White Buck, Burley

Saturday 6th January: Soul Supply Westover Ice Rink

Saturday 6th January: The Monopoly Papa’s

Saturday 6th January: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Blackout ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Sunday 7th January: The Cavaliers Linden Sports Club

Sunday 7th January: The Strangers White Buck, Burley

Friday 12th January: The Healers The Ritz

Friday 12th January: The Package Deal White Buck, Burley

Friday 12th January: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Chances R ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Saturday 13th January: Jon, James and the Swamp The Ritz

Saturday 13th January: Wishful Thinking White Buck, Burley

Saturday 13th January: The Dictators Westover Ice Rink

Saturday 13th January: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Combustion ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Sunday 14th January: The Foundations + The Soundsmen ‘Sunday Beat Club’ Pavilion Ballroom

Sunday 14th January: Dave Dee Dozy Beaky Mick & Tich + Teak and the Smokey Linden Sports Club

Tuesday 16th January: The Herd The Ritz

Friday 19th January: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Scheme ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Friday 19th January: The Delroy Williams Show The Ritz

Saturday 20th January: Mike Raynor and the Condors + The Ignition White Buck, Burley

Saturday 20th January: The Loot The Ritz

Saturday 20th January: The Exceptions Linden Sports Club

Saturday 20th January: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Embers ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Saturday 20th January: Soul Supply Westover Ice Rink

Sunday 21st January: The Washington D. C.’s Parley Sports Club

Sunday 21st January: The Information Linden Sports Club

Tuesday 23rd January: Simon Dupree and the Big Sound The Ritz

Friday 26th January: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Shades ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Friday 26th January: The Embers White Buck, Burley

Friday 26th January: Adge Cutler and the Wurzles + The Cavaliers The Ritz

Friday 26th January: Sounds Incorporated + Syd Fay and his Orchestra Pavilion Ballroom

Saturday 27th January: The Jigsaw White Buck, Burley

Saturday 27th January: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Safety Catch ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Saturday 27th January: The Dictators Westover Ice Rink

Sunday 28th January: Nite People White Buck, Burley

Sunday 28th January: The Fireballs Linden Sports Club

Wednesday 31st January: The Love Affair The Ritz

February

Friday 2nd February: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Pocket Full of Sin ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Saturday 3rd February: The Bystanders + The Hyp White Buck, Burley

Saturday 3rd February: Sugar Simone + The Programme The Ritz

Saturday 3rd February: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Big T Sound ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Saturday 3rd February: Soul Supply Westover Ice Rink

Sunday 4th February: Nite People Parley Sports Club

Tuesday 6th February: Amen Corner The Ritz

Friday 9th February: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Palmer James Group ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Friday 9th February: The Cavaliers White Buck, Burley

Friday 9th February: The Bossmen The Ritz

Saturday 10th February: The Dictators Westover Ice Rink

Saturday 10th February: The Groovy Kind White Buck, Burley

Saturday 10th February: The Army The Ritz

Saturday 10th February: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Talismen ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Tuesday 13th February: The Love Affair + The Cliff Bennett Band + The Delroy Williams Show + The Palmer James Group ‘Valentine Ball’ Royal Ballrooms 

Wednesday 14th February: Max Bear and the Chicago Backs Set The Ritz

Wednesday 14th February: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Just Us ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Friday 16th February: Clockwork Motion + Nite People Poole Technical College

Friday 16th February: The Cavaliers The Ritz

Friday 16th February: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Baloons ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Saturday 17th February: Soul Supply Westover Ice Rink

Saturday 17th February: Karl G Sound Bonnie’s Club, Poole

Saturday 17th February: The Clockwork Orange + The Rubber Soul White Buck, Burley

Saturday 17th February: Jon, James and the Swamp The Ritz

Saturday 17th February: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Soul Foundation ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Sunday 18th February: Chris Farlowe and the Thunderbirds + The Blackout ‘Sunday Beat Club’ Pavilion Ballroom

Sunday 18th February: The Candy Choir Linden Sports Club

Sunday 18th February: Wishful Thinking White Buck, Burley

Thursday 22nd February: The Cellar Rats Lord Nelson, Poole

Friday 23rd February: The Age The Ritz

 Friday 23rd February: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Shy Limbs ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

 Friday 23rd February: Yours Sincerely White Buck, Burley

 Friday   23rd February: The Bunch + The Dictators Wheelhouse

Saturday 24th February: Lord Maurice White Buck, Burley

Saturday 24th February: The Dictators Westover Ice Rink

Saturday 24th February: Idle Race Papa’s

Saturday 24th February: Si’s Reaction The Ritz

Saturday 24th February: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Onyx ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Saturday 24th February: Boss Bailey and his Muckers Foundry Arms, Poole

Sunday 25th February: The Coloured Raisons Linden Sports Club

Sunday 25th February: Billy Fury + The Dakotas + The Ignition White Buck, Burley

Wednesday 28th February: Marmalade The Ritz

March

Friday 1st March: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Blackout ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Friday 1st March: The Cavaliers White Buck, Burley

Friday 1st March: Pete Kelly’s Rock n’ Roll Solution The Ritz

Saturday 2nd March: The Rick ‘n’ Beckers The Ritz

Saturday 2nd March: Soul Supply Westover Ice Rink

Saturday 2nd March: The Nashville Teens + Skip Bifferty + The Lemon Tree Ocean Room, Pavilion

Saturday 2nd March: The Jigsaw White Buck, Burley

Saturday 2nd March: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Combustion ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Sunday 3rd March: John L. Watson and the Web Linden Sports Club

Sunday 3rd March: Brian Poole + The Unity + The Fifth Progression White Buck, Burley

Wednesday 6th March: Plastic Penny The Ritz

Friday 8th March: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Teak and the Smokey ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Friday 8th March: The Package Deal + Denise Scott and the Soundsmen Wheelhouse

Friday 8th March: Fire The Ritz

Friday 8th March: The Mojo’s + The Cyril Stapleton Orchestra Pavilion Ballroom

Saturday 9th March: The Dictators Westover Ice Rink

Saturday 9th March: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Big T Sound ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Sunday 10th March: The Power Linden Sports Club

Tuesday 12th March: Status Quo The Ritz

Friday 15th March: The Embers White Buck, Burley

Friday 15th March: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Late ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Friday 15th March: The Gods The Ritz

Saturday 16th March: The Stuart James Inspiration The Ritz

Saturday 16th March: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Chances R ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Saturday 16th March: Adge Cutler and the Wursels + The Ignition White Buck, Burley

Saturday 16th March: Soul Supply Westover Ice Rink

Sunday 17th March: The Great Fires of London Linden Sports Club

Sunday 17th March: Liz Biddle Cat and Fiddle, Hinton Admiral

Tuesday 19th March: The Alan Bown The Ritz

Friday 22nd March: The Searchers White Buck, Burley

Friday 22nd March: Shy Limbs + The Feel Wheelhouse

Friday 22nd March: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Trend 68 ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Friday 22nd March: The Emotions The Ritz

Saturday 23rd March: The Shades White Buck, Burley

Saturday 23rd March: The Riot Squad + The Dereck James Show The Ritz

Saturday 23rd March: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Coconut Mushroom ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Sunday 24th March: The Candy Choir Linden Sports Club

Tuesday 26th March: The Move + Fleetwood Mac + The Delroy Williams Show + The Chris Shakespeare Globe Show ‘Students Union Dance’ Royal Ballrooms

Wednesday 27th March: The Gas The Ritz

Friday 29th March: Herbie Goins and the Night-Timers + Nite People Poole College

Friday 29th March: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Soul Foundation ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Saturday 30th March: The Movement St Johns Hall, Moordown

Saturday 30th March: The Beatstalkers + The Ignition White Buck, Burley

Saturday 30th March: The Mojo’s + The Dereck James Show The Ritz

Saturday 30th March: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Jigsaw ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Sunday 30th March: Soul Supply Westover Ice Rink

Sunday 31st March: The Penny Peeps Linden Sports Club

Sunday 31st March: Blue Magnum + The Embers ‘Sunday Beat Club’ Pavilion Ballroom

April

Wednesday 3rd April: Amen Corner + Renaissance Faire + The Lemon Tree ‘Poole College Rag Ball’ Pavilion Ballroom

Friday 5th April: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Just Us ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Saturday 6th April: The Dictators Westover Ice Rink

Saturday 6th April: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Baloons ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Saturday 6th April: Esther and Abi Ofarim Winter Gardens

Sunday 7th April: John L. Watson and the Web Linden Sports Club

Monday 8th April: The Time Regal, Ringwood

Tuesday 9th April: The Ray King Soul Band The Ritz

Thursday 11th April: The Cavaliers The Ritz

Saturday 13th April: The Rock ‘n’ Roll Revival Show + The Baloons Pavilion Ballroom

Saturday 13th April: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Blackout ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Saturday 13th April: Idle Race Papa’s

Saturday 13th April: The Dictators Westover Ice Rink

Saturday 13th April: The Breakthru + Lloyd Alexander Real Estate The Ritz

Saturday 13th April: The Bunch + The Bourbon Street Six Bournemouth Drill Hall

Saturday 13th April: The Jigsaw White Buck, Burley

Sunday 14th April: The Palmer James Group Linden Sports Club

Monday 15th April: Pete Kelly’s Rock ‘n’ Roll Solution The Ritz

Monday 15th April: The Chances R Regal, Ringwood

Monday 15th April: Wishful Thinking + The Ides of March White Buck, Burley

Monday 15th April: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Shy Limbs ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Monday 15th April: Pete Kelly’s Rock n’ Roll Solution The Ritz

Thursday 18th April: The Sid Fay Orchestra + The Scotch + Roamano and his Latin American Band + Teak and the Smokey + The Package Deal + The Vernon Green Big Band + The Rubber Soul + The Vic Allen Showband + Wally Elroy and his Music + The Chick Longley Band + The M.U, Big Band ‘ Bandbox 1968’ Pavilion Ballroom

Friday 19th April: The Almanac All Stars + The Chances R New Forest Hall, Brockenhurst

Friday 19th April: Rock ‘n’ Roll Revival Show The Ritz

Friday 19th April: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Jason’s Territory ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Friday 19th April: Wayne Fontana + The Dakatos + The Cavaliers White Buck, Burley

Saturday 20th April: Gene Pitney + Don Partridge + Status Quo + Amen Corner + Simon Dupree and the Big Sound Winter Gardens

Saturday 20th April: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Emotions ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Saturday 20th April: The Cavaliers White Buck, Burley

Sunday 21st April: John L. Watson and the Web Parley Sports Club

Sunday 21st April: The Candy Choir Linden Sports Club

Monday 22nd April: The Unruly Members Regal, Ringwood

Tuesday 23rd April: Jimmy Cliff and Wynder K Frogg The Ritz

Friday 26th April: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Shades ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Friday 26th April: The Cellar Rats Wimborne Legion Hall

Saturday 27th April: The Kinks + The Herd + Gary Walker and the Rain + The Tremeloes + Ola and the Janglers + The Life and Soul Winter Gardens

Saturday 27th April: Keith Purdie and the Heavenly Bodies The Ritz

Saturday 27th April: Renaissance Faire Westover Ice Rink

Saturday 27th April: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Lord Maurice ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Sunday 28th April: Magic Roundabout ‘Sunday Beat Club’ Pavilion Ballroom

Sunday 28th April: Mike Raynor and the Condors White Buck, Burley

Sunday 28th April: The Life Parley Sports Club

Sunday 28th April: The Cavaliers Linden Sports Club

Monday 29th April: Forbidden Fruit Regal, Ringwood

Tuesday 30th April: The Joyce Bond Revue The Ritz

May

Wednesday 1st May: The J. B. M. Three White Buck, Burley

Thursday 2nd May: Ricky and the Hi-Lites White Buck, Burley

Friday 3rd May: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Package Deal ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Friday 3rd May: The Combustion East Howe Youth Club

Friday 3rd May: Simon K and the Meantimers The Ritz

Friday 3rd May: The Late White Buck, Burley

Saturday 4th May: The Easybeats + The Ides of March White Buck, Burley

Saturday 4th May: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Blackout ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Saturday 4th May: The Seconds Away Wimborne Legion Hall

Saturday 4th May: The Bunch Westover Ice Rink

Sunday 5th May: The Toast Parley Sports Club

Sunday 5th May: Colin Adams + Liz Biddle + Leo Gillespie Cat and Fiddle, Hinton Admiral  

Tuesday 7th May: The Alan Bown The Ritz

Thursday 9th May: John Mayall’s Bluesbreakers + Nite People + The Shevelles + John Peel ‘Students Union Dance’ Pavilion Ballroom

Thursday 9th May: Pete Kelly’s Rock ‘n’ Roll Solution The Ritz

Thursday 9th May: The Embers White Buck, Burley

Friday 10th May: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Magic Roundabout ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Saturday 11th May: Royston’s Forge Fletcher’s Club, Charminster

Saturday 11th May: The Scotch Canford Cliffs Village Hall

Saturday 11th May: Sinnermen and Sara + The Gerry Brown Jazz Band YMCA

Saturday 11th May: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Coconut Mushroom ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Sunday 12th May: Shy Limbs Parley Sports Club

Sunday 12th May: The Package Deal Linden Sports Hall

Tuesday 14th May: Joyce Bond Revue The Ritz

Thursday 16th May: The Clockwork Orange White Buck, Burley

Friday 17th May: Tuesdays Children + Jon, James and the Swamp The Ritz

Friday 17th May: The Ides of March White Buck, Burley

Saturday 18th May: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Just Us ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Saturday 18th May: Jon, James and the Swamp The Ritz

Saturday 18th May: The Mindbenders + All of Us White Buck, Burley

Monday 20th May: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Jigsaw ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Tuesday 21st May: Jimmy Cliff + Wynder K Frog The Ritz

Wednesday 22nd May: The Greatest Show on Earth Samantha’s

Friday 24th May: The Gods The Ritz

Saturday 25th May: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Cavaliers ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Saturday 25th May: The Dictators Christchurch Town Hall

Saturday 25th May: The Chosen Few St. Peters Church Hall

Saturday 25th May: La Pella Nera The Ritz

Saturday 25th May: Hopscotch + The Palmer James Group Ocean Room, Pavilion

Saturday 25th May: Ricky and the Hi-Lites + The Ignition White Buck, Burley

Sunday 26th May: John L. Watson and the Web Parley Sports Club

Monday 27th May: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Embers ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Wednesday 29th May: Spooky Tooth The Ritz

Friday 31st May: Utopium Richmond Hill Youth Club

Friday 31st May:  James Royal + The Vision White Buck, Burley

Friday 31st May: Simplicity Soul The Ritz

Friday 31st May: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Toast ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

June

Saturday 1st June: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Baloons ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Saturday 1st June: James Royal + Velvet Lime White Buck, Burley

Sunday 2nd June: The Shadows + Eric Delaney and his Band + Barbara Francis + Honky Von Tonk + Ray Allan Pavilion Theatre

Monday 3rd June: The Information The Ritz

Monday 3rd June: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Shy Limbs ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Monday 3rd June: The Unruly Members Regal, Ringwood

Monday 3rd June: Mike Chapman Folk Club, Hare and Hounds, Springbourne

Monday 3rd June: Wishful Thinking + The Ides of March White Buck, Burley

Tuesday 4th June: Marmalade The Ritz

Tuesday 4th June: The Rubber Soul + Teak and the Smokey ‘Big Beat’ Pavilion Ballroom

Wednesday 5th June: The Timebox Samantha’s

Friday 7th June: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Profile ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Friday 7th June: The Magic Roundabout The Ritz

Saturday 8th June: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Trend 68 ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Monday 10th June: The Innovation Regal, Ringwood

Tuesday 11th June: Nite People + Hell Hal Shell Shock Show The Ritz

Tuesday 11th June: The Scotch + Teak and the Smokey ‘Big Beat’ Pavilion Ballroom

Wednesday 12th June: Jo Jo Gunne Samantha’s

Thursday 13th May: Teak and the Smokey White Buck, Burley

Friday 14th June: The Army The Ritz

Friday 14th June: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Groovy Kind ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Friday 14th June: The Ides of March White Buck, Burley

Saturday 15th June: Lloyd Alexander Real Estate The Ritz

Saturday 15th June: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Evil ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Sunday 16th June: Scott Walker + Dave Dee Dozy Beaky Mick & Tich + The Rockin’ Berries Pavilion Theatre

Sunday 16th June: The Peeny Peeps Linden Sports Club

Monday 17th June: The Riot Squad The Ritz

Monday 17th June: The Axis White Buck, Burley

Monday 17th June: The Red Star + Brother Bung Regal, Ringwood

Thursday 20th June: The Bystanders White Buck, Burley

Friday 21st June: Teak and the Smokey + The Sundowners + Syd Fay and his Orchestra Pavilion Ballroom

Friday 21st June: Mike Raynor and the Condors White Buck, Burley

Saturday 22nd June: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Universal Trash ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Saturday 22nd June: Billy Fury White Buck, Burley

Sunday 23rd June: Scott Walker + The Easybeats + The Mindbenders + Margo and the Marvetts Pavilion Theatre 

Monday 24th June: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Promise ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Monday 24th June: The Cavaliers The Ritz

Monday 24th June: The Shades Regal, Ringwood

Monday 24th June: Mike Cooper Folk Club, Hare and Hounds, Springbourne

Tuesday 25th June: The Reality + Teak and the Smokey ‘Big Beat’ Pavilion Ballroom

Wednesday 26th June: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Forbidden Fruit ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Friday 28th June: Simon Dupree and the Big Sound Pavilion Ballroom

Friday 28th June: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Fascination ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Saturday 29th June: The Mojos + The Feel East Cliff Youth Club

Saturday 29th June: Jon, James and the Swamp The Ritz

Saturday 29th June: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Lord Maurice ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Sunday 30th June: Merlin O Linden Sports Club

July

Monday 1st July: The Push Regal, Ringwood

Monday 1st July: Tom Jones + Ted Heath Orchestra + Roy Castle Winter Gardens

Tuesday 2nd July: Tim Rose + The Nice + Mike Stuart Span ‘Rag Ball 68’ Pavilion Ballroom

Tuesday 2nd July: The Blackout The Ritz

Wednesday 3rd July: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Wrong Direction ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Wednesday 3rd July: The Timebox Samantha’s

Friday 5th July: The Move Pavilion Ballroom

Friday 5th July: The Swinging Blue Jeans + Velvet Lime White Buck, Burley

Friday 5th July: Euphoria Fix + The Zoo ‘Rag Barbecue’ Poole Quay

Friday 5th July: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Late ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Saturday 6th July: Renaissance Faire + The Bourbon Street Six The Showboat

Saturday 6th July: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Jigsaw ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Saturday 6th July: King Size Keen and his Rocking Machine The Ritz

Sunday 7th July: Solomon King + Don Partridge + Peter Maxwell Pavilion Theatre

Monday 8th July: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Shades ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Monday 8th July: Wishful Thinking White Buck, Burley

Monday 8th July: Brother Bung Regal, Ringwood

Monday 8th July: Shy Limbs +The Bourbon Street Six The Ragboat

Monday 8th July: Andy Fernbach Folk Club, Hare and Hounds

Tuesday 9th July: Ozzie Lane and the Greatest Show on Earth The Ritz

Tuesday 9th July: Lemon Peel + Teak and the Smokey ‘Big Beat’ Pavilion Ballroom

Wednesday 10th July: The Alan Bown + The Zoo + The Bonzo Dog Doo-Dah Band ‘Rag Ball 68’ Pavilion Ballrooms 

Wednesday 10th July: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Shy Limbs ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Wednesday 10th July: Nite People Samantha’s

Friday 12th July: Spice The Ritz

Friday 12th July: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Archimedes Principal ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Friday 12th July: Status Quo + The Promise + The Rubber Soul Pavilion Ballroom

Saturday 13th July: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Trend 68 ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Saturday 13th July: The Rubber Soul + The Bourbon Street Six The Showboat

Saturday 13th July: Utopium + Mystic Tangent Fletchers Club, Charminster

Saturday 13th July: The Marzipan Lawn Mower Canford Cliffs Village Hall

Monday 15th July: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Onyx ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Monday 15th July: The Feel Regal, Ringwood

Monday 15th July: The Swamp The Ritz

Monday 15th July: Jo-Ann Kelly Folk Club, Hare and Hounds

Tuesday 16th July: Trend 68 + Teak and the Smokey ‘Big Beat’ Pavilion Ballroom

Wednesday 17th July: The Timebox Samantha’s

Wednesday 17th July: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Motion Soul ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Thursday 18th July: Ricky and the Hi-Lites White Buck, Burley

Friday 19th July: Amen Corner + The Groovy Kind + The Fusion Pavilion Ballroom

Friday 19th July: The Embers White Buck, Burley

Friday 19th July: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Blackout ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Saturday 20th July: Memphis Express The Ritz

Saturday 20th July: Sinnermen and Sara + Gerry Brown’s Jazz Men YMCA

Saturday 20th July: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + England ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Saturday 20th July: The Rubber Soul Canford Cliffs Village Hall

Saturday 20th July: The Cavaliers + The Bourbon Street Six The Showboat

Sunday 21st July: Wishful Thinking Linden Sports Club

Monday 22nd July: The Ides of March Regal, Ringwood

Monday 22nd July: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Promise ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Tuesday 23rd July: The Disturbance +Teak and the Smokey ‘Big Beat Night’ Pavilion Ballroom

Wednesday 24th July: Fleetwood Mac The Ritz

Wednesday 24th July: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Rubber Soul ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Thursday 25th July: Billy J Kramer White Buck, Burley

Thursday 25th July: The Tremeloes The Ritz

Friday 26th July: Simon Dupree and the Big Sound + Archimedes Principal + The Ray Mandeville Group Pavilion Ballroom

Friday 26th July: Teak and the Smokey + Rod Jenkins Halfway Hotel, Parkstone

Friday 26th July: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Embers ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Saturday 27th July: Simplicity Soul + The Jazz Bandits The Showboat

Saturday 27th July: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Coconut Mushroom ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Sunday 28th July: Penny Peeps Linden Sports Club

Monday 29th July: Shy Limbs Regal, Ringwood

Monday 29th July: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Cavaliers ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Tuesday 30th July: The Rubber Soul + Teak and the Smokey ‘Big Beat Night’ Pavilion Ballroom

Wednesday 31st July: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Motion ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

August

Friday 2nd August: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Emotions ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Friday 2nd August: The Pretty Things + Bruce Channel + Dr Marigold’s Prescription Pavilion Ballroom

Saturday 3rd August: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Just Us ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Saturday 3rd August: The Unruly Members East Howe Youth Club

Sunday 4th August: Katch 22 Linden Sports Club

Monday 5th August: Millie Small White Buck, Burley

Monday 5th August: All of Us Regal, Ringwood

Monday 5th August: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Toast ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Tuesday 6th August: The Tension + Teak and the Smokey ‘Big Beat Night’ Pavilion Ballroom

Wednesday 7th August: The Spencer Davis Group The Ritz

Wednesday 7th August: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Fusion Roadshow ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Friday 9th August: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Groovy Kind ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Friday 9th August: Dave Dee Dozy Beaky Mick & Tich + Lord Maurice + The Baloons Pavilion Ballroom

Saturday 10th August: The Cavaliers + Boutique + The Bourbon Street Six The Showboat

Saturday 10th August: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Forbidden Fruit ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Sunday 11th August: The Cavaliers Linden Sports Club

Monday 12th August: The Rag Dolls White Buck, Burley

Monday 12th August: Ian A. Anderson Folk Club, Hare and Hounds

Monday 12th August: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Jamie’s Jigsaw ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Tuesday 13th August: The Actress + Teak and the Smokey ‘Big Beat Night’ Pavilion Ballroom

Wednesday 14th August: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + All of Us ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Wednesday 14th August: The Tremeloes The Ritz

Friday 16th August: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Scheme ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Friday 16th August: The Freddy Mac Show + Jamie’s Jig Saw Pavilion Ballroom

Saturday 17th August: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Baloons ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Saturday 17th August: The Rubber Soul (Winners) + Harmony Grass (Runners Up) Bournemouth Regatta Beat Contest

Sunday 18th August: Jimmy James and the Vagabonds Linden Sports Club

Monday 19th August: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Maddening Crowd ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Tuesday 20th August: The Copper Spoon + Teak and the Smokey ‘Big Beat Night’ Pavilion Ballroom

Wednesday 21st August: The Nice The Ritz 

Wednesday 21st August: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Title ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Thursday 22nd August: The Bystanders White Buck, Burley

Friday 23rd August: Amboy Dukes + The Gas + The Fusion Pavilion Ballroom 

Friday 23rd August: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Profile ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Saturday 24th August: Shy Limbs + The Combustion Pavilion Ballroom 

Saturday 24th August: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Actress ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Sunday 25th August: Spice Linden Sports Club

Monday 26th August: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Package Deal ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Tuesday 27th August: The Disturbance + Teak and the Smokey ‘Big Beat Night’ Pavilion Ballroom

Wednesday 28th August: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Promise ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Thursday 29th August: Fleetwood Mac The Ritz

Thursday 29th August: Billy Fury White Buck, Burley 

Friday 30th August: The Perishers The Ritz

Friday 30th August: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Disturbance ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Friday 30th August: The Zoo Holdenhurst Village Hall

Friday 30th August: The Alan Bown + Lemon Peel + Brother Bung Pavilion Ballroom

Saturday 31st August: The Derek James Show + Soul Package The Ritz

Saturday 31st August: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Extreme Sound ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

September

Sunday 1st September: The Ebonites + Errol Daniel and the Garments ‘Sunday Beat Club’ Pavilion Ballroom

Sunday 1st September: Savoy Brown Blues Band Linden Sports Club

Monday 2nd September: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Shy Limbs ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Monday 2nd September: The Jigsaw White Buck, Burley

Tuesday 3rd September: The Disturbance + Teak and the Smokey ‘Big Beat Night’ Pavilion Ballroom

Tuesday 3rd September: Archimedes Principle + The Promise + Sebastian Lodge The Ritz

Wednesday 4th September: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The John Gary Group ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Friday 6th September: Herbie Goins and the Night-Timers Pavilion Ballroom

Friday 6th September: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Pepper ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

7th September: The Jigsaw White Buck, Burley

Saturday 7th September: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Forbidden Fruit ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Monday 9th September: Andy Fernbach + Nick Whiffen Folk Club, Hare and Hounds

Tuesday 10th September: Trend 68 + Teak and the Smokey ‘Big Beat Night’ Pavilion Ballroom

Thursday 12th September: The Onyx White Buck, Burley

Friday 13th September: Liz Biddle and the Biddles Express Folk Club, Pembroke Arms

Friday 13th September: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Trend 68 ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Saturday 14th September: The Epics + The Dereck James Show The Ritz

Saturday 14th September: Nite People Samantha’s

Saturday 14th September: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Late ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Sunday 15th September: Roy Orbison + Jimmy Crawford Four Pavilion Theatre

Monday 16th September: Ralph McTell Folk Club, Hare and Hounds

Tuesday 17th September: Lemon Peel + Teak and the Smokey ‘Big Beat Night’ Pavilion Ballroom 

Wednesday 18th September: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Wrong Direction ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Wednesday 18th September: The Nice The Ritz

Thursday 19th September: The John Gary Group White Buck, Burley

Friday 20th September: Ten Years After The Ritz 

Friday 20th September: Liz Biddle + Rod Jenkins + Richard & Helen Halfway Hotel, Parkstone

Friday 20th September: Ricky and the Hi-Lites White Buck, Burley

Saturday 21st September: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Image ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Saturday 21st September: Pete Kelly’s Rock ‘n’ Roll Solution The Ritz

Sunday 22nd September: Gethsemane Linden Sports Club

Wednesday 25th September: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Embers ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Thursday 26th September: The Time with Yvonne Butlin White Buck, Burley

Friday 27th September: The Groovy Kind The Ritz

Friday 27th September: The Disturbance White Buck, Burley

Saturday 28th September: The Zoo Colligate Club, Westbourne

Saturday 28th September: The Ides of March White Buck, Burley

Saturday 28th September: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + All of Us ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Sunday 29th September: Serendipity Linden Sports Club

October

Tuesday 1st October: Fleetwood Mac The Ritz

Friday 4th October: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Fusion ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Friday  4th October: Duster Bennett + Lord Maurice The Ritz

Saturday 5th October: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Forbidden Fruit ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Saturday 5th October: Granny’s Intentions The Ritz

Saturday 5th October: Sinnermen and Sara YMCA

Sunday 6th October: Katch 22 Linden Sports Club

Saturday 7th October: Kathy Kirby + Solomon King Pavilion Theatre

Thursday 10th October: The John Gary Group White Buck, Burley

Thursday 10th October: Family + Chicken Shack + Just Us ‘Students Intro Ball’ Pavilion Ballroom

Friday 11th October: Ricky and the Hi-Lites White Buck, Burley

Saturday 12th October: The Rape + Infantes Jubilate The Ritz

Saturday 12th October: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Inspiration ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Saturday 12th October: The Mojo’s + Richard and Helen East Cliff Youth Club

Saturday 12th October: Harmony Grass with Lavina Smith White Buck, Burley

Sunday 13th October: Grapefruit ‘Sunday Beat Club’ Pavilion Ballroom

Sunday 13th October: The Candy Choir Linden Sports Club

Thursday 17th October: Nite People White Buck, Burley

Friday 18th October: Simon Dupree and the Big Sound The Ritz

Saturday 19th October: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Coconut Mushroom ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Saturday 19th October: The Rubber Soul Canford Cliffs Village Hall

Saturday 19th October: Pinkerton’s Assorted Colours White Buck, Burley

Saturday 19th October: Harlem Speakeasy + The Dereck James Show The Ritz

Sunday 20th October: Nite People Linden Sports Club

Tuesday 22nd October: Spooky Tooth + Elmer Gantry’s Velvet Opera Technical College, Poole

Thursday 24th October: Wishful Thinking White Buck, Burley

Friday 25th October: Granny’s Intentions The Ritz

Friday 25th October: The Vision White Buck, Burley

Saturday 26th October: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Wrong Direction ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Saturday 26th October: The Manchester Playboys The Ritz

Saturday 26th October: The Red Squares White Buck, Burley

Sunday 27th October: Hopscotch Linden Sports Club

Monday 28th October: The Mojo’s Regal, Ringwood

Thursday 31st October: Renaissance Faire The Ritz

November

Friday 1st November: The Room Ringwood Youth Club

Saturday 2nd November: The Cat Road Show The Ritz

Saturday 2nd November: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Just Us ‘Beat Room’ Royal Ballrooms 

Saturday 2nd November: The Actress Holdenhurst Village Hall

Sunday 3rd November: Chris Shakespeare and the Globe Show Regal, Ringwood

Sunday 3rd November: John L. Watson and the Web Linden Sports Club

Wednesday 6th November: Chicken Shack The Ritz

Thursday 7th November: All of Us White Buck, Burley

Friday 8th November: The Love Affair The Ritz

Friday 8th November: Unit 4 + 2 White Buck, Burley

Friday 8th November: The Promise Regal, Ringwood

Saturday 9th November: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Bunkers Brain ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Saturday 9th November: Spice The Ritz

Sunday 10th November: Cupid’s Inspiration ‘Sunday Beat Club’ Pavilion Ballroom

Sunday 10th November: The Jigsaw Regal, Ringwood

Sunday 10th November: The Toast Linden Sports Club

Monday 11th November: John Mayall’s Bluesbreakers The Ritz

Monday 11th November: All of Us Regal, Ringwood

Thursday 14th November: Coconut Mushroom + Heaven The Ritz

Thursday 14th November: The Lemon Peel White Buck, Burley

Friday 15th November: Simplicity Soul Regal, Ringwood

Friday 15th November: The Vision White Buck, Burley

Friday 15th November: The Alan Bown The Ritz

Friday 15th November: The Room Wimbourne Youth Cub

Saturday 16th November: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Evil ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Saturday 16th November: Red Star The Ritz

Saturday 16th November: Just Four Regal, Ringwood

Saturday 16th November: The Nashville Teens + The John Gary Group White Buck, Burley

Sunday 17th November: Mike Allard and the Night Sound Regal, Ringwood

Sunday 17th November: The Locomotive Linden Sports Club

Monday 18th November: The Push Regal, Ringwood

Wednesday 20th November: Savoy Brown and his Shake Down Blues Band The Ritz

Thursday 21st November: The Ides of March White Buck, Burley

Friday 22nd November: The Time Regal, Ringwood

Friday 22nd November: The Disturbance White Buck, Burley

Friday 22nd November: Soul Group The Ritz

Saturday 23rd November: Pentangle Winter Gardens

Saturday 23rd November: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Disturbance ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Saturday 23rd November: Lord Maurice Regal, Ringwood

Saturday 23rd November: Jimmy Parker Soul Band The Ritz

Saturday 23rd November: The Late White Buck, Burley

Sunday 24th November: John L. Watson and the Web Parley Sports Club

Sunday 24th November: Finnias Fogg Regal, Ringwood

Monday 25th November: The Room Oakdale Youth Club

Monday 25th November: Transit Sound Regal, Ringwood

Friday 29th November: The Steve Miller Delivery The Ritz

Friday 29th November: The Meddy Evils White Buck, Burley

Saturday 30th November: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Gold Dust ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Saturday 30th November: The Mojo’s + The Axis White Buck, Burley

Saturday 30th November: Johnny Johnson and the Bandwagon The Ritz

December

Sunday 1st December: Tetrad Linden Sports Club

Sunday 1st December: My Dear Watson Parley Sports Club

Thursday 5th December: Pink Floyd + Status Quo + Mouse and the Kats Royal Ballrooms    

Friday 6th December: Black Sabbath The Ritz

Friday 6th December: The Room Ferndown Youth Club

Friday 6th December: Mud White Buck, Burley

Saturday 7th December: The Sweet The Ritz

Saturday 7th December: Hedgehoppers Anonymous White Buck, Burley

Saturday 7th December: Renaissance Faire Samantha’s

Sunday 7th December: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Trend 68 ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Sunday 8th December: The Mojos Parley Sports Club

Sunday 8th December: Cliff Richard Moordown Baptist Church

Sunday 8th December: Hopscotch Linden Sports Club

Monday 9th December: The Zoo Collegiate ClubCharminster

Thursday 12th December: Wishful Thinking White Buck, Burley

Friday 13th December: The Village Blues Band The Ritz

Friday 13th December: The Room Wimborne Youth Club

Friday 13th December: The Vision White Buck, Burley

Saturday 14th December: The Trifle The Ritz

Saturday 14th December: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Zoo ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Saturday 14th December: The Ladybirds White Buck, Burley

Sunday 15th December: The Lotion Linden Sports Club

Tuesday 17th December: Savoy Brown Blues Band + The Nice + Pete Lain The Ritz

Friday 20th December: Union Blues The Ritz

Saturday 21st December: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Bunkers Brain ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Saturday 21st December: The Rick ‘n’ Beckers The Ritz

Saturday 21st December: The Rubber Soul Canford Cliffs Village Hall

Saturday 21st December: The Actress Woodlands Hall, Parkstone

Sunday 22nd December: The Onyx Parley Sports Club

Sunday 22nd December: The Shevelles + Gold Dust Pavilion Ballroom

Sunday 22nd December: Joe Cocker and the Grease Band ‘Sunday Beat Club’ Pavilion Ballroom

Monday 23rd December: The Ides of March White Buck, Burley

Tuesday 24th December: Fascination + The Bostons The Ritz

Tuesday 24th December: Heaven + Finnias Fogg ‘Big Beat Night’ Pavilion Ballroom

Tuesday 24th December: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + Wrong Direction ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Tuesday 24th December: The Jigsaw White Buck, Burley

Thursday 26th December: Ozzie Lane and the Greatest Show on Earth + The Storm ‘Boxing Day’ The Ritz

Thursday 26th December: Simon Dupree and the Big Sound + Teak and the Smokey + The John Gary Group ‘Boxing Day’ Pavilion Ballroom

Thursday 26th December: Wishful Thinking + The Copper Spoon ‘Boxing Day’ White Buck, Burley

Thursday 26th December: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Stamp ‘Beat Room’ ‘Boxing Day’ Royal Ballrooms

Friday 27th December: Killing Floor The Ritz

Friday 27th & Saturday 28th December: Billy Fury + Wishful Thinking + The Copper Spoon White Buck, Burley

Saturday 28th December: Lemon Peel Canford Cliffs Village Hall

Saturday 28th December: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The John Gary Group ‘Beat Room’ Royal Ballrooms

Saturday 28th December: Sebastian Lodge + The Derek James Show The Ritz

Saturday 28th December: Tetrad Woodlands Hall, Parkstone

Saturday 28th December: Sinnermen and Sara + Gerry Brown and his Jazzmen YMCA

Sunday 29th December: The Actress + Forbidden Fruit Pavilion Ballroom

Sunday 29th December: The Rubber Soul Parley Sports Club

Sunday 29th December: Katch 22 Linden Sports Club

Tuesday 31st December: The Axis + The Copper Spoon + Mrs Gillespie’s Refrigerator ‘New Year’s Eve’ White Buck, Burley

Tuesday 31st December: Spice ‘New Year’s Eve’ The Ritz

Tuesday 31st December: Bill Collins Band ‘Ballroom’ + The Zoo ‘Beat Room’ ‘New Year’s Eve’ Royal Ballrooms

Tuesday 31st December: All of Us + Tetrad ‘New Year’s Eve’ Pavilion Ballroom

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s